تبلیغات
ادبیات بروجرد - طرح درس فارسی متوسطه ی اول (هفتم)
 
ادبیات بروجرد

                                           به نام آنکه جان را فکرت آموخت

عنوان : درس ادبیات متوسطه ی اول (هفتم)  -  موضوع درس : زنگ آفرینش – نام دبیر:  عباس گودرزی

هدف کلی : آشنایی با آفریده های جهان هستی ( عظمت خداوند )  -  تعداد فراگیران :30 نفر -  دامنه ( مدّت ): 75 دقیقه

 

 

 

اهداف جزیی

 

شعر را صحیح و روان بخوانند – با قالب چهار پاره آشناشوند- شخصیت های شعر را توضیح بدهند- با شخصیّت دکترقیصر امین پوروآثارش آشنا شوند- عناصر زیبایی سخن موجود در متن را تشخیص دهند- با مفهوم درس آشنا شوند- جواب خود ارزیابی ها و قسمت نوشتن را بدهند- هر بند را به نثر ساده در بیاورند-واژگان هم آوا را توضیح بدهند .

 

 

اهداف رفتاری

 

شعر را صحیح و روان می خوانند- قالب چهارپاره را توضیح می دهند –شخصیت بخشی در متن شعر را می شناسند- شخصیت وآثار امین پور را توضیح می دهند- آرایه های ادبی موجود در متن را بیان می کنند- مفهوم درس را شرح می دهند وقا در به پاسخ تمرین های قسمت نوشتن و خود ارزیابی ها هستند. تعداد جمله های متن را می دانند.

 

ارزشیابی تشخیصی(ورودی)

 

خداوند چه نعمت هایی برای ما آفریده است؟ قافیه وردیف را تعریف کنید. چند تا از عناصر زیبایی سخن را با مثال توضیح دهید. شما چه آرزوهایی دارید؟

طراحی هندسی کلاس

 

فراگیران را به شش گروه پنج نفری(قوی- متوسط- ضعیف) گروه بندی می کنیم و هر گروه زیر نظر برترین فرد گروه ( سرگروه) فعّالیّت می کند.

رسانه های آموزشی

 

تخته ی کلاس و گچ های رنگی- تصاویری از جهان طبیعت - کتاب فارسی- آثار دکتر قیصر امین پور- power point طبیعت – بردهوشمند - کتاب ضرب المثل ایران وجهان و....

 

فرایند یاددهی- یادگیری

 

 

فعّالیّت های معلّم: سلام و احوال پرسی و حضور و غیاب – بررسی تکالیف جلسه ی قبل و پرسش و نمره گذاری- آماده سازی و ایجاد انگیزه- معرفی درس جدیدو تدریس آن – ارزشیابی تکوینی- تعیین تکلیف. روش تدریس : فعّال، مشارکتی، تلفیقی، پرسش و پاسخ، همیاری و ... فعّالیّت های فراگیران: دقّت و توجّه به ارزشیابی تکوینی و رعایت نظم و شرکت فعّال در کارهای محوله ی گروه

 

ارزشیابی پا یانی

 

قالب این شعر چیست؟ چند تا از عناصر زیبایی سخن متن را توضیح دهید. چند اثر ازدکتر قیصر امین پور را نام ببرید. مفهوم بنداوّل را بیان کنید . آرزوی دانه را بیان کنید.

 

 

تعیین تکلیف وکار گروهی

 

برای عناصر زیبایی سخن : تشخیص – تشبیه –تناسب ،مثا ل هایی پیدا کنید وآ ن ها را در

گروه بررسی کنید – نمونه هایی از واژگان هم آوا را در جمله به کار ببرید.

   منابع : 1- فضلی خانی ،منوچهر ، راهنمای عملی روش های مشارکتی و فعال در فرآیند تدریس ، انتشارات مؤسسه ی منادی تربیت ، تهران ، چاپ اول ، زمستان 1381

         2- خورشیدی ، عباس وهمکاران ، راهنمای عملی روش های نوین تدریس با عنایت به نگرش فراشناختی ، انتشارات پسین ، تهران ، چاپ اول ، بهار 1380

 

 





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

آب دریا را اگر نتوان کشید/ هم به قدر تشنگی باید چشید

این وبلاگ جهت استفاده ی همکاران ارجمند گروه ادبیات متوسطه ی اول و دانش آموزان گرامی

طراحی شده است، هر چند که کار حقیر در مقابل دریای بدون ساحل ادبیّات، آفتاب به

گز پیمودن است.

مدیر وبلاگ : ادبیات بروجرد(گودرزی)
پیوندها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :



جملات شریعتی